- 31.10.2024
- Posted by: Андрій Б.
- Category: Закупівлі
Законотворець, не зраджуючи собі, тримає нервові центри уповноважених осіб замовників в тривалому стійкому збудженні нервових центрів, простими словами «в тонусі».
Не зважаючи на кінець року – період який уповноважені особи чекають з нетерпінням, оскільки він дарує безліч роботи, купу витрачених нервів та сіпання лівого ока їх вирішили відволікти від злиденних буднів новими змінами в законодавство.
Тепер набираємося терпіння і переходим до суті.
23 жовтня 2024 року набрали чинності чергові зміни до ЗУ «Про публічні закупівлі» від 19 вересня 2024 року № 3988-IX відповідно до яких було внесено зміни до ст. 41 Закону детальніше за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3988-20#n2.
Відразу наголошуємо про те, що відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Тому видихаємо, та не застосовуємо дані зміни до процедур які розпочаті до 23 жовтня поточного року.
Коротко про зміни.
Зміни стосуються закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту.
Які додатки є обов’язковими?
Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 41 Закону невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.
Окрім цього, відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 41 Закону у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.
Отже, договір підряду та договір про закупівлю послуг з поточного ремонту мають містити додаток з інформацією про ціни на матеріальні ресурси, а саме:
- найменування матеріального ресурсу (з характеристиками),
- одиниця його виміру,
- кількість,
- відпускна ціна,
- вартість транспортування,
- вартість заготівельно-складські витрати,
- країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції.
При формуванні вищезазначених додатків слід звертатись до Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (далі – Настанова), пункти 5.10 та 5.11.
Оприлюднення інформації із договором повинно відбуватись у машинозчитувальному форматі.
Відповідно до абзацу п’ятого пункту 2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 “Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних”, машиночитаний формат – формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини.
Відповідно до пункту 9 цього Положення, для оприлюднення текстових даних використовують формати: TXT, RTF, MD, ODT*, DOC(X), (X)HTML*.
Отже, машинозчитувальний формат передбачає можливість ідентифікації, розпізнання та перетворення конкретних даних комп’ютерними програмами в одному з форматів: TXT, RTF, MD, ODT*, DOC(X), (X)HTML.
Варто відзначити, що єдиним форматом, з перелічених вище, який підходить для публікації в електронній системі інформації до договору є формат DOC(X).