Зміни до Закону України «Про публічні закупівлі». На що потрібно звернути увагу Замовникам в першу чергу

Ні для кого не секрет, що робота із публічними закупівлями вимагає від сторін закупівельного процесу постійного та всеохоплюючого вивчення законодавства, яке не стоїть на одному місці.

26.06.2021 року Закон України «Про публічні закупівлі» зазнав суттєвих змін.

Опрацювавши текст Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» від 3 червня 2021 №1530-IX (далі – Закон №1530-IX), його можна умовно поділити на три блоки:

1) блок змін, що стосуються оскарження процедур закупівель в Органі оскарження;

2) блок змін, що спрямовані на усунення неточностей та невідповідностей, що були присутні у попередній редакції Закону;

3) блок змін, метою якого є спрощення процедури закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення підготовки та проведення заходів з відзначення 30-ї річниці незалежності України, та виведення із під дії Закону закупівлі робіт з будівництва (у тому числі супровідні цим роботам послуги) Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва (Київська область).

 

Із запропонованого вище переліку найбільшої уваги заслуговує саме другий блок, на якому ми зупинимося більш детально.

  1. Внесенням змін до пункту 8 частини третьої статті 3 Закону, законотворець чітко встановив, що Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, може бути опублікований не лише за наявності укладеного договору, але і на підставі інших документів, що підтверджують придбання товарів, робіт чи послуг, серед таких документів до прикладу можуть бути накладні, товарні чеки, квитанції, тощо.

 

  1. Пунктом першим частини сьомої статті 3 Закону, передбачено можливість укладення прямого договору, із публікацією звіту про договір про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель, у разі якщо було двічі відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників, у тому числі частково (за лотом). При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, вимоги до учасника не повинні відрізнятися від тих, що були визначені замовником в оголошенні про спрощену закупівлю. Тобто, тепер Замовник має право на укладення прямих договорів, стосовно кожного із лотів спрощеної процедури закупівлі, що не відбулися через відсутність учасників.

 

  1. Пунктом 12 частини першої статті 10 Закону встановлено, що Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме звіт про виконання договору про закупівлю – протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання. Таким чином, законотворець тепер чітко зазначив, за умови закінчення строку дії договору, звіт про виконання договору про закупівлю може бути опублікований виключно за умови його виконання сторонами, тобто, якщо умовами договору передбачено, що строк дії договору становить, на приклад до 31.12.2021, по закінченню вказаного строку у випадку часткового виконання договору, або невиконання договору Замовник не може оприлюднити звіт про виконання, та повинний по можливості, або продовжити строк дії договору, або розірвати договір, або зменшити суму договору відповідно до фактичного виконання і тільки після цього оприлюднити відповідний звіт.

 

  1. Із набранням чинності Закону №1530-IX, відповідальною за оприлюднення в електронній системі закупівель звітів про договір про закупівлю, укладених без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до частини сьомої статті 3 Закону, можуть виступати виключно Уповноважені особи, тобто у випадку, якщо у Замовника, ще діє тендерний комітет, жоден із членів тендерного комітету, якщо він не є також Уповноваженою особою, не може публікувати відповідні звіти.

 

  1. Порядок проведення спрощених закупівель, також був зазнав змін. До уваги Уповноважених осіб, законотворець тепер чітко встановив, що період уточнення інформації про закупівлю має становити не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель, а кінцевий строк подання пропозицій – не може становити менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю. Потри чіткість відповідних вимог Закону, наразі не відомо чи буде можливість у Замовників встановлювати саме такі строки, адже станом на сьогодні більшість електронних майданчиків встановлюють обмеження у сім робочих днів (чотири робочих дні для періоду уточнень та три робочих дні для періоду подачі пропозицій), не дивлячись на те, що Законом передбачені інші строки.

Наступною зміною статті 14 Закону стало коригування частини п’ятнадцятої статті 14 Закону, тепер Законом передбачені чіткі строки для укладення договорів за результатами проведених спрощених процедур закупівель. Так, Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.

 

  1. Важливо, у випадку якщо Замовник, планує здійснити закупівлі на підставі абзацу четвертого пункту 2 частини сьомої статті 3 Закону, або абзацу четвертого пункту 2 частини сьомої статті 40 Закону (відсутність конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником). Тобто на сьогодні не достатньо навести докази відсутності конкуренції на ринку, Замовник повинен документально довести її відсутність.

 

  1. Також зверніть увагу, на зміни у статті 41 Закону, а саме зміни у пункт 2 частини п’ятої статті 41 Закону. Наразі істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, – не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Що означає відповідне коригування цього пункту?

По-перше, зверніть увагу, що у випадку закупівлі не природного газу, а скрапленого пропану, бутану, метану діють обмеження у 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Тобто, збільшувати ціну на відповідне пальне тепер потрібно за порядком, який діє для інших товарів.

По-друге, точкою для обрахунку строків для укладення додаткових угод щодо підняття ціни є не лише дата укладення договору, але і дата укладення додаткової угоди по підняттю ціни.

 

Перелік наведених змін не є повним і їхнє впровадження ми зможемо оцінити лише з часом та попри це будьте уважними, та вдалих Вам закупівель.