Хто такий кінцевий бенефіціар?

Хто такий кінцевий бенефіціар?

У щоденній роботі Замовники часто стикаються із поняттям «кінцевий бенефіціарний власник (контролер)». Особливо в «ковідних» закупівлях.

Так хто ж такий «кінцевий бенефіціарний власник (контролер)»?

Визначення терміну «кінцевий бенефіціарний власник (контролер)» міститься в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Кінцевий бенефіціарний власник – будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція.

Кінцевим бенефіціарним власником є:

  • для юридичних осіб – будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння);
  • для трастів, утворених відповідно до законодавства країни їх утворення, – засновник, довірчий власник, захисник (за наявності), вигодоодержувач (вигодонабувач) або група вигодоодержувачів (вигодонабувачів), а також будь-яка інша фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність трасту (в тому числі через ланцюг контролю/володіння);
  • для інших подібних правових утворень – особа, яка має статус, еквівалентний або аналогічний особам, зазначеним для трастів.

Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи.

Ознаками здійснення непрямого вирішального впливу на діяльність є принаймні володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи через пов’язаних фізичних чи юридичних осіб, трасти або інші подібні правові утворення, чи здійснення вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення, приймати обов’язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння.

При цьому кінцевим бенефіціарним власником не може бути особа, яка має формальне право на 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі, але є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права.

Як бачите, бенефіціари – завжди фізичні особи. Тому, якщо засновниками товариств з обмеженою відповідальністю є юридичні особи, такому товариству необхідно встановити засновників – фізичних осіб цих юридичних осіб. Такі фізичні особи – засновники  юридичної особи прямо або побічно (через третіх осіб) повинні володіти часткою статутного капіталу юридичної особи в розмірі не менше 25 % і мати можливість незалежно від формального володіння контролювати діяльність юридичної особи, тобто впливати на управління цією юридичною особою.

Публікація інформації про кінцевих бенефіціарів у відкритих реєстрах

Відкрита база даних про кінцевих бенефіціарних власників всіх українських компаній офіційно існує з 2017 року. Ознайомитися з інформацією про бенефіціарів можна на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua. А оскільки наша держава приєдналася до ініціативи Transparency International щодо забезпечення прозорості даних про підприємства і протидії корупції, то дані про кінцевих власників українських підприємств доступні також в Глобальному реєстрі бенефіциарних власників.

Згідно положень Закону, компанії зобов’язані розкривати інформацію про свої кінцевих бенефіціарних власників. Зокрема, під час встановлення ділових стосунків, вчинення правочинів, здійснюється ідентифікація та верифікація юридичних осіб. При цьому встановлюються дані, що дають змогу встановити кінцевих бенефіціарних власників (контролерів). Це прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові, країна громадянства та постійного місця проживання, дата народження, характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).

Ці ж дані вносяться до Форми 1 для реєстрації юридичної особи (затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 року № 3268/5). Якщо ж кінцевий бенефіціарний власник відсутній (наприклад, у громадських формувань та інших неприбуткових організацій бенефіціар не передбачений), то це теж відзначається в Формі 1. Потім реєстраційні дані компанії потрапляють до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Це відкритий реєстр, тому ЗМІ і громадськість можуть вільно використовувати та аналізувати дані про бенефіціарів з метою здійснення громадського контролю.

Як перевірити компанію та отримати інформацію про її бенефіціарів?

Щоб дізнатися, хто є кінцевим бенефіціарним власником компанії, потрібно подивитися її реєстраційні дані в ЄДР. Всі юридичні особи повинні вказувати своїх кінцевих бенефіціарів. Це обов’язок кожної компанії.

Однак, не всі компанії вказують, хто є їх бенефіціаром. По-перше, якщо ніхто не володіє більше ніж 25% статутного капіталу компанії. По-друге, державні та комунальні підприємства. Нарешті, компанія може приховувати своїх контролерів з тих чи інших причин. Наприклад, якщо бенефіціар зареєстрований в офшорній зоні чи на окупованій території.

Як діяти у випадках, коли кінцевий бенефіціарний власник невідомий?

Для початку можна безпосередньо запитати потенційного бізнес–партнера про причини, за якими ці дані не відображаються. А також бути гранично обережним, приймаючи рішення про співпрацю. Тому що відсутність інформації про кінцевих бенефіціарів не дозволяє адекватно оцінити ризики від співпраці з такою юридичною особою, а також може свідчити про наявність мотивів щодо приховування структури власності, яка, згідно із законодавством, повинна бути прозорою і відображеною в ЄДР.

При цьому також обов’язково варто провести власну перевірку контрагента. Для цього скористатись відкритими джерелами інформації такими як:

 

ЧОМУ В ЗВІТАХ ПО COVID-19 НЕОБХІДНО ЗАЗНАЧАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО КІНЦЕВИХ БЕНЕФІЦІАРНИХ ВЛАСНИКІВ

16 травня 2020 року набули чинності зміни до Постанови КМУ № 225. Основним нововведенням згідно з цією постановою є те, що Уповноважена замовником особа забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, відповідно до пункту 9 частини другої статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, з якою замовник уклав договір про закупівлю.

Тобто УО при оприлюдненні звіту по Covid-19 має також оприлюднити інформацію про кінцевого бенефіціарного власника Постачальника з яким був укладений договір.

ЯК ОПРИЛЮДНИТИ ІНФОРМАЦІЮ В СИСТЕМІ

Замовники вже зараз можуть в системі зазначати інформацію про кінцевих бенефіціарних власників і при цьому їм не потрібно додатково нічого отримувати від Постачальника, адже ЄДР є відкритим реєстром.

Тож для зазначення інформації в системі Замовнику потрібно:

Зайти на сайт ЄДР за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch

Ввести в поле пошуку ЄДРПОУ підприємства з яким було укладено договір. Не забудьте перед цим натиснути “Юридична особа”, якщо ви шукаєте інформацію не по ФОПу, а по юридичній особі.

Для перегляду інформацію про кінцевих бенефіціарних власників натисніть “Детальніше”

В розділі КІНЦЕВИЙ БЕНЕФІЦІАРНИЙ ВЛАСНИК (КОНТРОЛЕР) ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ скопіювати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника.

Додати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в звіт в поле “Примітки”/«Інформація про технічні та якісні характеристики товарів, робіт чи послуг» або завантажити окремим документом, скопіювавши текст із полів про бенефіціарів.

Після публікації звіту дана інформація буде відображена в звіті, а значить вимоги Постанови КМУ 225 будуть виконані.

В разі, якщо у юридичної особи відсутній кінцевий бенефіціарний власник, як наприклад у АТ Укрпошта”, де зазначено, що кінцевий бенефіціарний власник (контролер) у юридичної особи відсутній, причина відсутності – відсутні фізичні особи, які відповідають визначенню кінцевого бенефіціарного власника (контролера). В разі відсутності інформації про кінцевого бенефіціарного власника це поле може бути порожнім.  Проте, ми радимо інформацію про відсутність кінцевого бенефіціарного власника  також зазначати.