Алгоритм дій Замовника при розірванні договору укладеного за результатом закупівлі, запиту ціни пропозицій

Розпочнемо з самого початку. Під час підготовки документів для проведення відкритих торгів (з особливостями), запиту ціни пропозицій Учасників, Замовнику необхідно приділити особливу увагу розробці проєкту договору який буде додатком до тендерної документації або розміщений на майданчику при проведені запиту ціни пропозицій.

Рекомендації для підготовки проєкту договору. На даному етапі у Замовника існує можливість убезпечити себе в майбутньому у момент виконання договору, а саме недобросовісного виконання умов договору зі сторони постачальників/виконавців/підрядників. Мова йде про права та обов’язки сторін, відповідальність сторін, вирішення спорів та інших розділів договору які потрібно Замовнику прописати так щоб в майбутньому він міг убезпечити себе від порушень зі сторони Виконавця.

По-перше, приділіть увагу умовам постачання/умовам виконання робіт, а саме конкретні терміни, періоди, інші показники від моменту яких розпочинається початок виконання договору та його завершення.. До прикладу це може бути заявка Замовника, передача будівельного майданчика за актом прийому-передачі, інша умова від моменту якої буде розпочинатись виконання договору. Щодо завершення виконання умов договору це може бути певний період у часі або визначена подія.

По-друге, пропишіть умови постачання товару/виконання робіт. До прикладу, за ким закріплена відповідальність за транспортування, які умови транспортування відповідної категорії товарів, виконання робіт засобами підрядника та інше.

По-третє, права та обов’язки сторін визначені в Договорі зобов’язують до їх дотримання. Тобто, Замовнику необхідно зазначити конкретні умови щодо обов’язку оплати за договором, передачі будівельного майданчика, дострокового розірвання договору, умови прийняття або відмови від приймання товарів/робі/послуг, достроковість виконання умов договору, інше. До прикладу, у даному розділі Замовник може зазначити порядок одностороннього розірвання Договору у випадку порушення зі сторони Виконавця умов щодо якості поставленого товару шляхом складання відповідного акту який засвідчує даний факт. Наступним пунктом Замовник прописує певний період часу від дати засвідчення зазначеного факту виникає можливість на розірвання договору.

По-четверте, у розділі відповідальність сторін, Замовник прописує які саме штрафні санкції можуть бути застосовані до Виконавців та які штрафні санкції має Замовник за невиконання або не належне виконання умов Договору. Як правило даний розділ містить інформацію щодо штрафу який накладається на Виконавця за невиконання або несвоєчасного виконання зобов’язань за умовами Договору. Пеня та розмір подвійної облікової ставки як один із видів штрафних санкцій які можуть бути застосовані до Виконавця у разі порушення умов договору.

Щодо розділу вирішення спорів. Часто Замовники не приділяють належного часу для опису необхідних умов за якими будуть у разі необхідності в майбутньому діяти. Мова йде про вирішення спорів щодо виконання Договору шляхом претензійної роботи. Тобто, як приклад може слугувати наступне формулювання пункту: «У випадку виникнення спорів щодо якості поставленого товару/виконанню робіт або розбіжностей Сторони зобов’язуються вирішувати їх шляхом взаємних переговорів та/або направлення претензій одна одній згідно з порядком встановленого в договорів. У випадку не досягнення сторонами згоди спори (розбіжності) вирішуються у судовому порядку».

Відповідно до ч.2 ст.222 Господарського кодексу України, яка визначає, що у разі необхідності відшкодування збитків або застосування інших санкцій суб’єкт господарювання чи інша юридична особа – учасник господарських відносин, чиї права або законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав або інтересів має право звернутися до нього з письмовою претензією, якщо інше не встановлено законом.
У претензії зазначаються: повне найменування і поштові реквізити заявника претензії та особи (осіб), якій претензія пред’являється; дата пред’явлення і номер претензії; обставини, на підставі яких заявляти претензію; докази, що підтверджують ці обставини; вимоги заявника з посиланням на нормативні акти; сума претензії та її розрахунок, якщо претензія підлягає грошовій оцінці; платіжні реквізити заявника претензії; перелік документів, що додаються до претензії.

Згідно ч.1, ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України, передбачено, що Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч.2 ст.188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за Договором. Сторона яка отримала повідомлення від контрагента щодо ініціювання розірвання Договору має повідомити про розгляд пропозиції щодо розірвання протягом 20 днів після одержання такого повідомлення.

Тобто, у разі наявності відповідних пунктів у Договорі щодо можливості, порядку та умов розірвання Договору, його можна буде розірвати без потреби звернення до суду.

Підсумовуючи вище наведене, можна відзначити алгоритм дій Замовника при розірванні договору:
1) Чітке формулювання пунктів Договору під час його розробки під кожний предмет закупівлі;
2) Контроль виконання умов Договору;
3) Швидке реагування на порушення умов Договору та засвідчення відповідного факту;
4) Підготовка вимоги/претензії щодо порушення умов Договору та направлення контрагенту разом з додатковою угодою про розірвання Договору;
5) Дотримання строків для подальшого оформлення та публікації в електронній системі розірвання Договору.

Виходячи із наведеного, у разі чіткого формулювання положень Договору щодо умов, підстав, порядку для розірвання Договору, Замовник убезпечує себе шляхом зазначення чітких умов Договору за умов яких може бути розірвано договір не затягуючи терміни.
Також, відповідно до п.19 Постанови КМУ №1178 від 12.10. 2022 року «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», Замовникам прямо передбачені підстави змін істотних умов Договору про закупівлю які надалі тягнуть за собою розірвання/виконання договору, такі як п.п.1, п.п.9 п.19 – «Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; Зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об’єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 “Про реалізацію експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку».

Фахівці нашої юридичної компанії мають вагомий досвід роботи у кваліфікованій підготовці вимог, претензій, заперечень, скарг які забезпечують надійну позицію Замовника під час процедури розірванні договору.
Ми також надаємо консультації та забезпечуємо правовий супровід на усіх стадіях проведення закупівлі. У тому числі оскарження неправомірних рішень до суду.
У цих питаннях ми з радістю надамо Вам консультацію та станемо надійним партнером для розв’язання Ваших питань.