- 09.10.2024
- Posted by: Андрій Б.
- Category: Закупівлі
Поради, щодо здійснення замовником закупівлі товару для потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів на їх запит з подальшою передачею таких товарів на облік запитувача, зокрема безпілотних літальних апаратів.
🪖На сьогоднішній день, враховуючи військовий стан в нашій країні, досить гостро постало питання забезпечення наших військових товарами, обладнанням необхідним для виконання своїх обов’язків.
Найчастіше військові звертаються до Замовників із проханням закупівлі безпілотних літальних апаратів.
Ці запити оформлюються письмово та подаються на погодження Замовникові.
- У відповідності до Постанови КМУ від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості) існує кілька варіантів здійснення такої закупівлі, а саме:
- Проведення процедури відкритих торгів з особливостями, якщо вартість товару становить або перевищує 100 тис. гривень у порядку, визначеному пунктом 12-1 цих особливостей або розділом “Порядок проведення відкритих торгів” цих особливостей (п.10 Особливостей);
- Здійснення закупівлі шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу”, з урахуванням положень, визначених цими особливостями, та/або в порядку, передбаченому пунктом 8 цих особливостей (п.10 Особливостей);
- Укладення договору без використання електронної системи закупівель у випадку тому якщо вартість закупівлі є меншою ніж 100 тис. гривень . (п.11 Особливостей);
- Може здійснити закупівлю без використання процедури відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару вартість якого становить або перевищує 100 тис. гривень у вмпадках визначених в п.13 Особливостей.
Є свої плюси та мінуси для здійснення чи не здійснення тієї чи іншої процедури закупівлі. Замовник сам вирішує якою нормою Особливостей йому керуватися в залежності від потреби, вартості та обгрунтування здійснення тієї чи іншої закупівлі.
Для уникнення проблем з контролюючими органами радимо все ж таки здійснбвати свої закупівлі шляхом застосування процедури закупівлі.
Про проблеми здійснення закупівлі в електронному каталозі всі знають, неможливість визначення характеристик товару, неможливість відхилення учасники у випадку запропонування не того товару, а як наслідок не задоволення потреб віськових.
Тому, як приклад зупинемося на здійсненні процедури закупівлі «відкриті торги» та встановленні вимог до тендерної документації на закупівлю безпілотних літальних апаратів.
Вимоги до тендерної документації визначаються у відповідності до п. 28 Особливостей де визначено, що «Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей».
Проте, в абз.3 п.3 Особливостей визначено, що при здійсненні закупівлі замовником застосовуються положення пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону «Про публічні закупівлі» де визначено, що якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, замовник здійснює закупівлю товарів, визначених підпунктом 2 цього пункту, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує: у 2024 році – 20 відсотків, в підпункті 2 цього пункту визначений перелік товарів, що локалізуються в тому числі «вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном».
Тобто, враховуючи викладене закупівля безпілотних літальних апаратів повинна бути здійснена із врахуванням положень пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону та ступінь локалізації такого товару повинний становити більше 20 відсотків.
Але не все так очевидно, тому що у відповідності до абз.4 п.3 Особливостей визначено, що Положення пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону не застосовуються замовниками у разі: «здійснення замовником закупівлі товару для потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів на їх запит з подальшою передачею таких товарів на облік запитувача».
Тому, пропонуємо в умовах тендерної документації, зокрема в технічному завданні зазначати, що «закупівля здійснюється замовником для потреб Збройних Сил чи інших військових формувань чи правоохоронних органів на їх запит з подальшою передачею таких товарів на облік запитувача»
Детальніше про те, як купувати для потреб армії через електронний каталог, можна дізнатися із закупівельного посібника для військових частин, який сьогодні презентувало Міністерство оборони України. Він охоплює основну інформацію щодо особливостей придбання товарів, робіт та послуг військовими закупівельниками.
Поширення закупівельної експертизи серед публічних замовників – дуже важлива функція для Професійних закупівель. Особливо, коли мова йде про закупівлі для потреб оборони.
А якщо у Вас виникають труднощі, Ви можете здійснювати свої закупівлі шляхом звернення до спеціалістів Юридично-консалтингової компанії «ПАРТНЕРИ», які нададуть Вам ґрунтовні пояснення як стосовно вимог до тендерної документації, так і по положеннях чинного Законнодавства в сфері здійснення закупівель.
097 990 5832