Про участь сторін під час розгляду скарг в Органі оскарження

Абзацом другим частини п’ятнадцятої ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що суб’єкт оскарження, замовник мають право взяти участь у розгляді скарги, у тому числі шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу.

Разом з тим, особи, які хоча б раз приймали участь в розгляді скарг, прекрасно розуміють, що таке право не реалізоване Постійно діючою адміністративною колегією з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Зважаючи на постійні протиепідеміологічні заходи, які вживаються для боротьби із COVID-19, реалізація права брати участь в розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу є доволі затребуваною.

Антимонопольний комітет України ще в лютому 2021 року затвердив Порядок участі суб’єкта оскарження та замовника в розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу – https://www.facebook.com/groups/ppinua/permalink/4057952077629908/.

Спробуємо розібратися в даному Порядку.

По-перше, скаржник подаючи скаргу повинен одночасно подати заяву про участь у розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу у формі електронного документа шляхом її завантаження через електронну систему закупівель у строк, встановлений статтею 18 Закону для подання скарги.

Заява замовника про участь у розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу подається до органу оскарження шляхом оприлюднення її через електронну систему закупівель протягом одного робочого дня із дня внесення скарги електронною системою закупівель до реєстру

У заяві про участь у засіданні Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу в приміщенні територіального відділення Антимонопольного комітету України, поданій суб’єктом оскарження або замовником, обов’язково зазначається найменування того територіального відділення, в якому необхідно забезпечити участь заявника в проведенні Колегії.

Питання щодо розгляду заяви про участь у розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу вирішується на засіданні Колегії та відображається в рішенні органу оскарження про прийняття скарги до розгляду. У разі прийняття скарги до розгляду в рішенні обов’язково зазначаються дата та час проведення засідання, а також найменування та місцезнаходження територіальних відділень Комітету, які будуть здійснювати забезпечення організації проведення засідання.

По-друге, суб’єкт оскарження та/або замовник можуть взяти участь у розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу виключно в приміщенні територіального відділення Комітету, яке забезпечено необхідним технічним оснащенням.

Перелік та місцезнаходження територіальних відділень Комітету, в яких може бути забезпечена участь суб’єкта оскарження та замовника в розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу, оприлюднюються на офіційному веб-сайті Комітету.

Однак, вказане розпорядження й досі не працює, адже на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України перелік та місцезнаходження територіальних відділень Комітету в яких може бути забезпечена участь суб’єкта оскарження та замовника в режимі реального часу й досі не оприлюднено.

Разом з тим, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі»  та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» (Закон направлено на підпис Президенту), законотворець продублював положення розпорядження Антимонопольного комітету України.

Так, відповідно до ч.5 ст.18 Закону (в новій редакції), якщо суб’єкт оскарження має намір взяти участь у розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу, разом із скаргою він подає до органу оскарження відповідну заяву у формі електронного документа шляхом її завантаження через електронну систему закупівель у строк, встановлений для подання скарги.

Також, абзацом другим частини п’ятнадцятої ст.18 Закону (в новій редакції) встановлено, що за попереднім письмовим бажанням однієї із сторін, зазначеним у скарзі (для скаржника) або поясненні (для замовника), на засідання Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель запрошуються сторони (суб’єкт оскарження та замовник) для надання додаткових пояснень тощо, при цьому, суб’єкт оскарження, замовник та інший учасник процедури закупівлі (якщо оскаржується рішення замовника, прийняте щодо його тендерної пропозиції) мають право брати участь в такому розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу і такий розгляд скарги є відкритим, усі бажаючі можуть бути присутніми на її розгляді.

Отже, із вищевикладеного можна зробити наступні висновки:

  • Антимонопольним комітетом України прийнято розпорядження, що реалізувало б право сторін на участь в розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу;
  • Антимонопольним комітетом України, на даний момент, на практиці не створено належних умов для виконання власного розпорядження.